Wrzosy – jak zaaranżować je w swoim ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piękne kwiaty wrzosu sprawiają, że rośliny zwracają uwagę osób, które chcą, aby ich ogród zachwycał swoim wyglądem. Warto wiedzieć, że wielkość i forma krzewu nie są jednolite. 

Niebagatelną zaletą okazów z rodziny wrzosowatych Ericaceae jest atrakcyjne, zmienne ulistnienie. Forma zależy od rodzaju posadzonego krzewu i jego wieku. Wiele odmian roślin oferuje zmienne, wspaniałe i kolorowe liście w różnych porach roku. Co warto wiedzieć o wrzosie, jak zaaranżować go w swoim ogrodzie? Dowiesz się tego od nas.

W jakich warunkach roślina czuje się najlepiej?

Na samym początku należy się dowiedzieć, jak dbać o wrzosy. Najczęściej wybieraną do ogrodu odmianą jest Calluna vulgaris. Kwiat rośliny pojawia się w połowie lata i zachwyca swoim urokiem do połowy jesieni. Ważną kwestią w kontekście prawidłowego rozwoju wrzosu jest to, aby go nie podcinać.

Roślina rozwija się najlepiej w strefach USDA od 4 do 6–7. Sprawia to, że idealnie nadaje się do uprawy w naszym regionie klimatycznym. Problemy z prawidłowym rozwojem wrzosu mogą wystąpić w cieplejszych krajach. 

Sadzenie wrzosów – podstawowe informacje

Sadzonki powinny być umieszczane w większych skrzyniach lub pojemnikach z otworami, przez które będzie mogła spływać woda. Podłoże można też podsypać korą z drzew iglastych albo włókniną.

W kontekście głębokości pojemników – należy stosować tę samą, która była używana w szkółce lub pierwotnym miejscu uprawy. Wrzos najlepiej wzrasta na podłożu o kwaśnym odczynie. Gotową ziemię można zakupić w sklepie ogrodniczym.

Charakterystyka gleby a prawidłowy rozwój rośliny

Jeśli ktoś chce sam przygotować podłoże, to powinien wymieszać kwaśny torf z ziemią ogrodową, utrzymując proporcje 3 do 1. 

W celu ulepszenia mieszanki można dodać do gruntu szczepionkę mikoryzową albo ziemię z lasu iglastego. Pozwoli to uzyskać warunki wzrostu o charakterystyce podobnej do naturalnych okoliczności przyrodniczych. 

Całość należy zwieńczyć kilkucentymetrowym drenażem i (opcjonalnie) dosypać piasek, co wpłynie pozytywnie na przepuszczalność podłoża. Podobne zasady należy zastosować przy uprawie wrzosów bezpośrednio w ziemi.

Włączenie wrzosów do aranżacji w ogrodzie

Wrzosy będą świetnie współgrać z roślinami, których kwiaty/owoce mają ciemnozielone, fioletowoniebieskie, białe, żółte, różowe, niebieskie czy czerwone lub pomarańczowe kolory. Na które okazy warto zwrócić uwagę?

Do wrzosów można dodać hortensje. Sprawdzą się odmiany bukietowa i ogrodowa. Mogą mieć nawet 2,5 m wysokości, a kwitną całe lato. Ich kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe lub niebieskie. 

Warto też zwrócić uwagę na różaneczniki, które mogą mieć nawet do kilku metrów wysokości. Ich kwitnienie przypada od maja do końca czerwca. Zależnie od rodzaju, roślina może mieć biały, żółty, różowy, pomarańczowy lub czerwony kolor.

Aby upiększyć aranżację ogrodu, często uzupełnia się ją o jodłę koreańską. Za sprawą gęstych, ciemnozielonych igieł i fioletowoniebieskich szyszek roślina znakomicie współgra z wrzosami.

Ogrodnik może też zdecydować się na byliny. Acena drobnolistna, dzwonek brzoskwiniolistny i goździk kropkowany wyróżniają się swoimi kolorami, a także fakturą – puszystą w przypadku aceny. Dzięki temu również stanowią efektowny dodatek do wrzosów w ogrodzie.

Zdjęcie główne: Sean Kinnear/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*