Moda na ekologiczne życie przeżywa pełen rozkwit. Ten aspekt dotyczy również kosmetyków, pielęgnacji i dbania o urodę. Za pomocą popularnych ziół możemy dbać o wygląd skóry, włosów i paznokci.
O mocy ziół nie trzeba już nikogo przekonywać. Pozwalają wyleczyć rozmaite dolegliwości zdrowotne, często pięknie wyglądają i pachną. Przy ich pomocy możemy zadbać o urodę. Napary, herbatki, maści i wyciągi wykonane z naturalnych ziół mogą zadziałać lepiej niż drogie kosmetyki.
Mówiąc o ziołach dla urody nie sposób nie wspomnieć o pokrzywie. Ten popularny „chwast”, który kojarzy się nam głównie z nieprzyjemnym poparzeniem ciała, ma wielką moc w walce o urodę. W sklepach zielarskich kupimy susz pokrzywowy oraz gotowe herbatki ekspresowe.
Suszone liście pokrzywy wystarczy zalać wodą i parzyć kilka minut pod przykryciem. Regularne picie herbatki pokrzywowej ma wiele zalet:
Szałwia wielu z nas kojarzy się z płukaną na ból gardła. Jednak to nie jedyne zastosowanie tego aromatycznego zioła. Szałwia wykazuje silne działanie antyseptyczne i ściągające. Pomoże w walce ze zmianami w jamie ustnej (otarcia, afty) ale także z ranami na skórze. Idealnie nadaje się do przemywania ranek, zmian trądzikowych na twarzy i drobnych skaleczeń.
Naparem z szałwii lekarskiej można przemywać zmęczone oczy. Ten ziołowy lek przyniesie także ukojenie w infekcjach intymnych. Regularne picie naparu z szałwii lekarskiej może pomóc w walce z nadmierną potliwością. Szałwia hamuje także nadmierną laktację i wspomaga trawienie.
Kolejnym ziołem w służbie dla naszej urody jest niecierpek drobnokwiatowy. Susz z tego niepozornego i kruchego kwiatka posiada wielką moc. Ma działanie oczyszczające i antyseptyczne – idealnie radzi sobie ze zmianami skórnymi, trądzikiem, wysypkami alergicznymi i egzemą. Dodatkowo niecierpek przyspiesza gojenie ran.
Oprócz łagodzenia podrażnień i hamowania zaczerwienienia skóry, niecierpek także ją nawilża. Działanie antyseptyczne nie idzie tu więc w parze z nadmiernym przesuszeniem skóry. Wyciąg z niecierpka drobnokwiatowego to remedium na łysienie androgenowe. Regularne wcieranie wyciągu z tego zioła w skalp wzmacnia cebulki i stymuluje porost włosów.
Kolejnym niepozornym ziołem dla urody jest skrzyp polny. Swoją niezwykłą moc roślina zawdzięcza krzemowi. Obecność właśnie tego pierwiastka w roślinie powoduje jej korzystny wpływ na kondycję skóry, włosów, paznokci i kości.
Skrzyp polny wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Pozwala walczyć z żylakami i pajączkami. Napar ze skrzypu pozwala ograniczyć obfite miesiączki. Moczopędne właściwości pozwalają na usuwanie nadmiaru wody z organizmu.
Płukanka ze skrzypu polnego to świetna odżywka do włosów. Dzięki jej zastosowaniu włosy staną się lśniące, miękkie, sprężyste i mocne.
Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com