Wytrzymałe rośliny, które będą zdobić Twój ogród zimą!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zimą rośliny nie mają łatwo. Muszą się zmagać z niskimi temperaturami, dużą ilością wilgoci, a także brakiem słońca i odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nie wszystkie kwiaty czy krzewy to wytrzymają! Warto zatem wybrać jedynie te, które są wystarczająco odporne. Poznajmy najlepsze propozycje do ogrodu, które są nie tylko ładne, ale i wytrzymałe!

Rośliny w ogrodzie – które z nich są odporne na mróz?

Zadbany ogród nawet zimą to marzenie wielu osób. Jeśli Ci zależy na tym, aby Twoje rośliny nie tylko efektownie się prezentowały, ale również były wyjątkowo odporne na chłód i dynamicznie zmieniającą się pogodę, warto postawić na gatunki, które nie mają zbyt dużych wymagań, ich liście i łodygi są na tyle mocne, że nawet pod warstwą śniegu się nie łamią, natomiast struktura liści pozwala znieść naprawdę dużo. Pamiętaj jednak, że każda roślina potrzebuje do życia światła. Zlokalizuj najlepiej oświetlone miejsce w ogrodzie i zasadź krzewy w rzędzie lub zostaw między nimi odpowiedniej wielkości odstęp, aby promienie słoneczne dotarły do każdego liścia. Sprawdź, jakie gatunki poradzą sobie w skrajnych warunkach, a także w glebie słabej jakości.

Które rośliny wytrzymają niskie temperatury?

Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy gatunki, które z powodzeniem przetrwają zarówno opady śniegu, jak i mróz czy roztopy. Do tego przez cały rok będą cieszyły oko niesamowitym wyglądem.

Berberys

Ten absolutnie wyjątkowy krzew szczególnie wyróżnia się na tle innych roślin. Rosną na nim charakterystyczne drobne, czerwone owoce, które w połączeniu ze śniegiem będą prezentować się wprost bajkowo. Do tego ta roślina nie wymaga zbyt wiele uwagi w kwestii pielęgnacji, a przy tym jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne w tym również mróz i śnieg!

Irga

Irga bardzo przypomina berberys, również upstrzona jest niewielkimi, czerwonymi owocami, które nawet zimą utrzymują się na gałęziach. Irga dzieli się na różne gatunki, z czego jedne są mniejsze, a inne większe. Co ciekawe, nawet zimą jej liście cały czas są pięknie zielone. To jednak nie wszystkie zalety tego krzewu. Warto również wspomnieć o tym, że wzrasta nawet w słabej jakości glebie, a mróz i śnieg w ogóle na nią nie działają. Należy jednak zadbać, aby nie miała nazbyt wilgotno, irga nie przepada za takimi warunkami.

Rokitnik

O rokitniku słyszał chyba każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, że jest nie tylko zdrowy, ale również odporny na wpływ negatywnych czynników z zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że zasadzenie tego krzaka wymaga znacznej ilości miejsca, ponieważ mocno się rozgałęzia. Dorasta nawet do kilku metrów! Z pewnością warto znaleźć dla niego miejsce. Ma piękne pomarańczowe owoce, które świetnie wyglądają w połączeniu ze śniegową otoczką. Musisz jednak pamiętać, aby znajdował się w miejscu, gdzie dochodzi dużo słońca, zatem nie wchodzi w grę sąsiedztwo wysokich drzew. Rokitnik nie potrzebuje dużo wody, a do tego praktycznie nie ma wymagań pod względem gleby.

Zdj. główne: Leticia Delboy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*