Uprzątnięcie ogrodu przed zimą – sprawdź, co koniecznie należy zrobić

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy posiadacz ogrodu może cieszyć się wszystkimi przywilejami, które mają jedynie właściciele domków jednorodzinnych. Ale poza przyjemnościami czeka ich również masa pracy, zwłaszcza późną jesienią. Należy bowiem odpowiednio przygotować teren na ten trudny czas z niskimi temperaturami i grubą warstwą ciężkiego śniegu. Oto co trzeba zrobić w ogrodzie przed nadejściem zimy!

Podstawowe czynności przed zimą, czyli jak przygotować ogród na chłód i śnieg

Późna jesień to ważny czas w ogrodnictwie. Trzeba wówczas odpowiednio przygotować teren zielony pod nadchodzącą zimę. To od tego, jak wykonasz prace w ogrodzie, zależy, jak będzie się on prezentował wiosną i latem. Nie wszystkie rośliny są odporne na niskie temperatury czy na opady ciężkiego śniegu, który często zalega aż do wczesnej wiosny. Trzeba je więc właściwie osłonić lub w skrajnych przypadkach przenieść np. do ogrodu zimowego czy garażu. Niektóre krzewy, drzewka i żywopłoty należy przystrzyc. Trzeba się także zająć trawnikiem i liśćmi, które spadły z drzew. Jeśli jest to Twoja pierwsza zima z własnym ogrodem, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a wiosną i latem zaskoczy Cię jego wspaniały wygląd. Nie zapomnij również o zabezpieczeniu mebli ogrodowych. W przypadku tych wykonanych z drewna lub rattanu najlepiej przechowywać je w komórce lub garażu albo okryć specjalną folią. Natomiast plastikowe komplety wypoczynkowe mogą pozostać na dworze, wystarczy je jedynie oczyścić i wytrzeć do sucha.

Porządki przed zimą – zadbaj o teren zielony

Najlepiej rozpisać sobie wszystkie elementy, o które należy zadbać przed zimą. Dzięki takiej liście możesz być pewny, że nic nie umknie Twojej uwadze. W pierwszej kolejności warto dokładnie oczyścić teren wokół domu i pozbyć się wszystkich chwastów, przegniłych liści i śmieci. Pomogą Ci w tym grabie, które dokładnie zbiorą wszystko to, co znajduje się na trawniku. Następnie należy skosić trawę. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dłuższe pędy będą gniły pod śniegiem. Trawa o tej porze roku wolniej rośnie, zatem ta skoszona przed zimą nie odrośnie za mocno, zanim pojawi się pierwszy śnieg.

Następnie sprawdź dokładnie wszystkie mniejsze i większe krzewy i drzewa. Tam, gdzie jest to konieczne, przytnij je, aby nie złamały się pod wpływem porywistego wiatru. Wszystkie elementy pochodzenia naturalnego, które usunąłeś z trawnika i drzewek, w tym również owoce, które nie dojrzały na czas, należy umieścić w kompostowniku – rezultatem będzie znakomity nawóz. Gdy wszystko jest już pięknie oczyszczone, warto zająć się zabezpieczaniem roślin przed przymrozkami. Przydadzą się do tego chrust i agrowłóknina, którymi należy okryć korzenie. Natomiast te rośliny, które nie wytrzymają niskich temperatur, trzeba niezwłocznie przenieść do cieplejszego, osłoniętego miejsca, w którym panuje temperatura wyższa niż 10 stopni Celsjusza.

Jeśli jesteś posiadaczem oczka wodnego, w którym znajdują się ryby, warto zadbać o oczyszczenie terenu oraz kontrolować grubość lodu, który utworzy się na powierzchni zbiornika. W razie potrzeby możesz go rozbić. Natomiast zwierzętom wodnym dostarcz właściwą ilość pokarmu, która pozwoli im nabrać tkanki tłuszczowej potrzebnej do przetrwania w chłodnej wodzie. Oczko wodne, w którym nie ma ryb, możesz nakryć specjalną folią, aby nie niszczyło się pod wpływem śniegu.

Zdjęcie główne: John Price/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*