Wbrew pozorom wcale nie musimy dysponować dużą przestrzenią i specjalnymi warunkami, aby móc cieszyć się warzywami z własnego ogródka. Przydomowy warzywnik możemy założyć na balkonie.
Jeżeli chcielibyśmy uprawiać warzywa na balkonie, upewnijmy się, że dociera tam wystarczająca ilość światła. Najlepszym miejscem będzie balkon usytuowany od strony południowej. Potrzebne nam będą duże donice lub drewniane skrzynie, zestaw narzędzi ogrodniczych (łopatka, grabki, sekator itd.), żyzna ziemia ogrodnicza do warzyw, drabinki i podpory do roślin.
Na balkonie możemy uprawiać tylko te warzywa, które nie wymagają wiele miejsca do prawidłowego wzrostu oraz nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego. Musimy zrezygnować między innymi z uprawy kapusty, dyni, marchewki, pietruszki, buraków, ziemniaków, szparagów czy szpinaku. Mimo to wciąż pozostaje nam do wyboru wiele roślin, które z powodzeniem wyhodujemy na balkonie.
W zależności od odmiany paprykę uprawiamy w doniczce na balkonie lub w mieszkaniu. To warzywo nie lubi gwałtownych spadków temperatur, jest ciepłolubne i potrzebuje dużo słońca, dlatego podczas chłodnych dni donice z sadzonką przenosimy do wnętrza. Paprykę podlewamy regularnie, ale umiarkowanie. Hodujemy ją w żyznej ziemi, która może być nawożona na przykład biohumusem z dżdżownic.
Pomidory hodujemy w bardzo żyznej glebie, nie polewamy ich po liściach, ponieważ mogą rozwinąć się na nich choroby grzybowe. Odmiany karłowe możemy uprawiać w donicach, z kolei wysokie, które wymagają podwiązania do palików, lepiej sadzić w większych skrzyniach. Pamiętajmy, że pomidory rozrastają się także wszerz. Podlewamy je codziennie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie. Podczas przymrozków rośliny chowamy w mieszkaniu.
Ogórki lubią słoneczne miejsca, ale podczas ich uprawy uważajmy, aby mocne słońce nie poparzyło ich liści. Szkodliwe dla ich wzrostu są przeciągi bądź zmiany miejsca. Do uprawy najlepiej wybrać donice o pojemności 10 l lub 20 l, ponieważ ogórki potrzebują jak najdłuższego utrzymywania wilgoci w ziemi. Sadzonki podlewamy często i regularnie, nawet kilka razy dziennie. Pędy ogórków warto przytwierdzić do podpór, aby mogły swobodnie się po nich piąć.
Z racji tego, że rzodkiewka jest warzywem korzeniowym, to potrzebuje dużo ziemi. Najlepszym rozwiązaniem będzie hodowanie jej w skrzynkach balkonowych. Rzodkiewka nie jest szczególnie wymagającą rośliną, ale do jej uprawy przyda się żyzna, przepuszczalna ziemia. Sadzonki podlewamy z umiarem, możemy ściółkować podłoże, ale nie musimy go nawozić.
Groch cukrowy to kolejne warzywo, które uwielbia dużą ilość słońca. Donica, w której posadzimy tę roślinę, powinna mieć pojemność minimum 10 l. Co ważne, groch można sadzić w każdej glebie. Po jego zbiorze na tym miejscu warto hodować na przykład paprykę.
Groch charakteryzuje się pięknym pnączem, które wraz z kwiatami stanowi ozdobę przydomowego ogródka.
Uprawa kopru jest bardzo łatwa. Możemy siać go w każdej ziemi i musimy dbać jedynie o regularne podlewanie. Pamiętajmy tylko, że koprowi nie sprzyjają wysokie temperatury, dlatego hodujmy go w cieniu innych warzyw.
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com