Lampy na werandę – jakie wybrać? Porady i wskazówki

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Lampy na werandę – jakie wybrać? Porady i wskazówki

Materiał Partnera

Baza wiedzy

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy to słoneczny poranek, czy deszczowy wieczór, w tym miejscu zazwyczaj blisko natury i niemalże niezależnie od pogody, możesz odprężyć się i wypocząć. Taką funkcję pełni weranda. Obecni i przyszli posiadacze zadaszonych przybudówek często stają przed różnego typu dylematami.

Jak oświetlić werandę? Jakie lampki na werandę wybrać? Które nadadzą tej części domu niepowtarzalnego klimatu, będą praktyczne, a może także ekologiczne? Jeżeli zastanawiasz się nad którąś z tych kwestii, poniżej znajdziesz parę wskazówek.

Dlaczego oświetlenie werandy jest tak istotne?

Omawiana przestrzeń to dobudowane do elewacji budynku otwarte bądź zamknięte pomieszczenie, będące najczęściej strefą przechodnią między domem a ogrodem. W odróżnieniu od tarasu, zawsze jest miejscem zadaszonym, dzięki czemu jej posiadacze w znacznej mierze nie muszą obawiać się pogodowych grymasów. Najczęściej spotykane są werandy drewniane, murowane i oszklone. Przybudówka tego typu pełni głównie funkcję wypoczynkową oraz estetyczną, z tego względu niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na to, by wybrać odpowiednie żyrandole na werandę, które wspomniane funkcje uwydatnią. W miejscu przeznaczonym do relaksu oświetlenie nie powinno męczyć naszego wzroku, zdecydowanie natomiast ma go przyciągać np. poprzez swoją praktyczność, ciekawy kształt czy unikalnym design.

Plafony na werandę – jaką klasę ochronności wybrać?

Wybierając oświetlenie sufitowe czy kinkiety na werandę, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na charakter swojego pomieszczenia. Jeżeli miejsce to jest przestrzenią otwartą bądź częściowo otwartą wybierz oświetlenie o wysokiej klasie ochronności (minimum IP44), dzięki czemu zyskasz pewność, że wybrana przez Ciebie lampa na werandę będzie odporna na wilgoć, pył czy kurz. Jeżeli posiadasz werandę zamkniętą wybierać możesz lampy zarówno o wysokim, jak i o nieco niższym stopniu ochrony (IP20).

Lampy sufitowe i lampy ścienne na werandę – które będą praktyczne?

W omawianym miejscu można przeczytać ulubioną książkę, porozmawiać, zjeść wspólny posiłek z rodziną lub ze znajomymi Zatem aby dobrze widzieć czytany przez nas tekst, swoich rozmówców czy talerz pełen smakowitości, zdecydować można się na żyrandol do werandy, który zawieszony na jej środku, równomiernie oświetli całe pomieszczenie lub lampy wiszące do werandy, które można zawiesić nad stołem.

Plafon do werandy i kinkiet na werandę również znajdą w tym miejscu swoje praktyczne zastosowanie. Przykładowo możemy nimi oświetlić wejście do naszego budynku. W tym przypadku dobrze sprawdzi się naświetlacz z czujnikiem ruchu, która zapewnią nam bezpieczeństwo poprzez oświetlenie przekraczanych progów drzwi. Światło zapali się samo bez konieczności szukania włącznika i tak samo też zgaśnie po upływie określonego czasu. Czy to już wszystko? Absolutnie nie!

Lampy stojące na werandę to kategoria, której z uwagi na swoją praktyczność również nie można pominąć. Ustawić możemy je obok wygodnej kanapy, krzesła, fotela i przy ich świetle wertować strony ulubionej książki czy gazety. W przybudówkach o niewielkiej powierzchni wspaniałe zastosowanie znajdzie podłogowa lampa na werandę, która nie zajmie wiele miejsca, a w efektowny sposób podkreśli posadzkę naszego pomieszczenia. Ostatnią, ale nie mniej ważną kategorią o praktycznym zastosowaniu na werandzie (zwłaszcza otwartej) – jest lampa owadobójcza która sprawi, że naszych chwil relaksu nie zakłócą żadne insekty.

Oświetlenie LED werandy – które lampy najlepiej ozdobią?

Praktyczne zastosowania to nie wszystko. Chcemy czuć się dobrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, a estetyczne, przemyślane aranżacje wnętrz nam to zapewniają. Zadbaj zatem o udekorowanie swojej werandy tak, aby czuć się w niej po prostu dobrze. Przyjemnego, przytulnego klimatu nadać mogą dekoracyjne lampy stołowe, świeczniki, które przyciągną wzrok niejednego gościa zasiadającego przy Twoim stole. Jeśli lubisz romantyczne wieczory, świecące delikatnym światłem lampiony na werandę czy girlandy będą naprawdę niezastąpione. Natomiast jeżeli na Twojej werandzie nie może zabraknąć różnego rodzaju roślin, przepiękną alternatywą dla zwykłej doniczki będą donice LED.

Oprócz walorów dekoracyjnych, oświetlenie LED posiada jeszcze dwie inne zalety – jest energooszczędne i ekologiczne, a zatem korzystając z takiego typu lamp, upiększasz swoją werandę jednocześnie pomagając środowisku. Styl lampy najbezpieczniej dobrać na podstawie oceny stylu naszego domu. Jeżeli jest on wybudowany w stylu nowoczesnym, dobrze sprawdzą się nowoczesne lampy na werandę, jeżeli w bardziej klasycznym, klasyczne. Pamiętaj jednak, że warto czasem poeksperymentować i stworzyć własne, ciekawe połączenia np. stylu nowoczesnego z boho, który obecnie jest niezwykle popularny i doskonale pasuje do wystroju werandy.

Jakie oświetlenie wnętrza werandy wybrać?

Możesz oświetlić swoją przybudówkę na wiele różnych sposobów. Odpowiednie lampki do werandy, to: żyrandole, lampy wiszące, plafony, kinkiety, lampy podłogowe, stojące, owadobójcze, stołowe, świeczniki, girlandy, lampiony czy donice LED. Przy ich wyborze szczególną uwagę zwróć na to, czy Twoja przybudówka jest otwarta czy zamknięta – od tego zależy wybór odpowiedniej wartości klasy ochronności lampy. W przypadku werandy otwartej wybieraj lampy o wartości IP44 i więcej, w przypadku werandy zamkniętej stosować możesz także te o niższej wartości IP20. Pamiętaj o praktycznym zastosowaniu danych lamp i nie bój się korzystać z elementów dekoracyjnych – to one tworzą niepowtarzalny klimat na Twojej werandzie. W wyborze odpowiedniego stylu pomoże Ci śledzenie najnowszych trendów bądź sugerowanie się stylem w jakim stworzony został Twój dom.

Artykuł Sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*