Choroby róż – jak im zapobiec?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zdjęcie: Reinbacher/ pixabay.com

Choroby róż powodują osłabienie roślin i przyczyniają się do utraty ich walorów ozdobnych. Często też prowadzą do całkowitego wymierania róż. Warto wiedzieć nie tylko, jak zwalczyć choroby kwiatów, lecz także, jak im zapobiegać.

Piękne i pachnące róże ogrodowe od wielu lat należą do najchętniej uprawianych kwiatów, głównie ze względu na swoje walory ozdobne. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednie warunki uprawy i pielęgnację, wcześniej czy później pojawią się szkodniki i choroby, które zniszczą nasze rośliny. Jak je rozpoznać i im zapobiegać? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja róż?

Choroby róż – objawy i zwalczanie

Choroby róż często wynikają z błędów w uprawie, ale mogą być wywoływane również przez grzyby. Objawy zazwyczaj można zauważyć na liściach, na których pojawiają się przebarwienia, plamy i naloty. Pierwsze takie symptomy powinny skłonić nas do działania, ponieważ ich zlekceważenie doprowadzi do opadania liści i obumierania rośliny.

Wśród najczęstszych grzybowych chorób róż wyróżnia się:

  • czarną plamistość liści – główne objawy to jasnobrązowe plamy na liściach i liczne czarne punkty. Zaatakowane liście opadają. Choroba wymaga zastosowania środków grzybobójczych;
  • mączniaka prawdziwego – objawia się białym nalotem na górnej stronie młodych liści, na pędach, wokół kolców i na płatkach. Liście w wyniku choroby zaczynają się deformować i zwijać. Konieczne jest zastosowanie oprysku z grupy fungicydów;
  • mączniaka rzekomego – na liściach najpierw pojawiają się nieregularne plamy o różnych kolorach, zazwyczaj żółte i brązowe. Po pewnym czasie na spodniej części liści zauważa się puszysty, biały nalot. Zwalczamy opryskiem z grupy fungicydów;
  • rdzę róży – na zaatakowanych liściach pojawiają się plamy, które z wierzchu są pomarańczowe, a od spodu mają grudki. W zwalczaniu rdzy pomogą takie środki jak Score i Discus.
Zdjęcie: Ihtar/ pixabay.com

Możemy też wyróżnić choroby róż związane z niewłaściwą pielęgnacją. Czasami wyraźnie widać, że krzewy marnieją, choć brakuje objawów charakterystycznych dla grzybów. Zły stan roślin może być skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji.

Czernienie pędów w okresie wczesnowiosennym najczęściej wynika z przymrozków. Jeśli za wcześnie usuniemy kopczyk ziemi, którym chroniliśmy róże podczas zimowych miesięcy, nagłe przymrozki w kwietniu bądź maju mogą uszkodzić roślinę. Sczerniałe pędy należy wówczas obciąć i spryskać środkiem przeciwgrzybiczym.

Róże mogą chorować także z powodu niedoboru składników pokarmowych w glebie. Żółknięcie liści może oznaczać niedobory żelaza i magnezu, nazywane chlorozą. Niewystarczające ilości fosforu objawiają się kolorem purpurowym, a potasu – czerwonym. Z kolei jasne zabarwienie liści oznacza za małe ilości azotu. W takich sytuacjach pomocne będzie stosowanie nawozów, które odżywią glebę.

Jak zapobiegać chorobom róż?

Przede wszystkim kupujmy zdrowe sadzonki, najlepiej wybierać odmiany róż odpornych na choroby. Rośliny powinniśmy sadzić w odpowiedniej rozstawie, ponieważ róże potrzebują przestrzeni, nie mogą być sadzone zbyt gęsto. Unikajmy uprawiania róż na glebach okresowo zalewanych i podmokłych, a wybierajmy słoneczne stanowiska.

Regularna pielęgnacja powinna opierać się na podlewaniu (przy podłożu, nie moczymy całych roślin!), zbilansowanym nawożeniu i przycinaniu dostosowanym do grupy roślin lub gatunku. Systematycznie też usuwajmy opadłe i zarażone liście, przekwitłe kwiatostany czy uszkodzone i zasychające pędy.

Zdj. główne: Irina Iriser/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*