Kiełkownice pomocne przy samodzielnej uprawie kiełków

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osoby, które lubią i często spożywają kiełki dochodzą do wniosku, że ich samodzielna uprawa jest bardziej opłacalna niż zakup w sklepie. Kiełki sprzedawane w sklepach spożywczych nie są tanie, dodatkowo nie możemy mieć pewności, że są dobrej jakości. W samodzielnej hodowli kiełków pomoże nam kiełkownica.

Kiełkownica – urządzenie do samodzielnej uprawy kiełków

Kiełkownice to urządzenia wykonane ze szkła, plastiku, ceramiki lub innych materiałów, które ułatwiają uprawę kiełków. Wybór odpowiedniej kiełkownicy pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu i pracy. Pamiętajmy, żeby przy zakupie nie kierować się wyłącznie modą. Urządzenie to powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Inna kiełkownica sprawdzi się w przypadku osoby, która spożywa kiełki okazjonalnie, inna u osoby, która codziennie spożywa duże ilości różnych gatunków kiełków.

Kiełkownice piętrowe pomagają w przypadku większych upraw (możemy kupić urządzenie posiadające dwa, trzy lub jeszcze większą ilość pięter). Na każdym piętrze urządzenia umieszczamy 1 gatunek nasion (jest to ważne ponieważ nasiona poszczególnych roślin mogą się między sobą różnić wielkością i szybkością wzrostu). Urządzenia te wykonane są ze szkła lub innego przezroczystego tworzywa, co pozwala na równomierne oświetlenie wszystkich nasion (a tym samym przyspieszenie ich wzrostu). W przypadku posiadania piętrowej kiełkownicy nasza praca ogranicza się do uzupełniania wody w urządzeniu, a także mycia go po zakończonej uprawie.

Kiełkownica wielopoziomowa zajmuje dużo miejsca, a jej mycie może być czasochłonne, dlatego nie zawsze będzie dobrym wyborem. Gdy mamy jeden ulubiony gatunek kiełków, a dodatkowo spożywamy go okazjonalnie, może nam w zupełności wystarczyć kiełkownica w postaci miseczki lub słoika. Kiełkownice w formie słoika z podstawką zajmują mało miejsca, a dodatkowo posiadają walory dekoracyjne – będą znakomitą ozdobą każdej kuchni. Można ustawić je na blacie kuchennym lub na parapecie.

Sprawdź promocje na kiełkownice w sklepie plantet.pl

Kiełki uzupełnieniem zdrowej diety

Uprawa kiełków to dobry pomysł, jeżeli chcemy się zdrowo odżywiać. Choć obecnie bez problemów kupimy kiełki w większości sklepów spożywczych – są one dość drogie (ich wysoka cena wynika między innymi z krótkiego terminu przydatności), a dodatkowo ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Dostawcy doskonale zdają sobie sprawę, że otrzymają wynagrodzenie za ilość i dobry wygląd kiełków. Nikt nie będzie sprawdzał ich jakości, tego czy zawierają one toksyczne substancje.

Kiełki są znakomitym źródłem witamin i minerałów, a także innych prozdrowotnych substancji. Znajdziemy w nich między innymi witaminę A, C, E, K czy komplet witamin z grupy B niezbędny między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W przeciwieństwie do popularnych, syntetycznych suplementów diety aktywne związki zawarte w kiełkach są znakomicie przyswajalne przez ludzki organizm.

Z dobroczynnych właściwości kiełków możemy korzystać przez cały rok, a w szczególności w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy nasz dostęp do sezonowych warzyw i owoców jest ograniczony.

Jakie kiełki do kiełkownicy wybrać?

Przy zakupie kiełkownicy warto jest również zaopatrzyć się w komplet kiełków. Niezależnie od tego czy wybierzemy kiełki buraka, lucerny, rukoli czy słonecznika, koniecznie sprawdźmy ich termin ważności (po jego upływie zdolność nasion do kiełkowania znacznie się zmniejsza, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zanika. Najlepszym wyborem będą nasiona na kiełki od polskich, renomowanych producentów.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Artykuł Sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*