Jak samodzielnie założyć ogródek warzywny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz samodzielnie uprawiać warzywa? Możesz mieć swój własny ogródek warzywny. Podpowiadamy, jak w kilku krokach go założyć. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Trzeba tylko trzymać się kilku zasad. Wszystko wyjaśniamy poniżej. Sprawdź!

Ogródek warzywny mały czy duży?

Zanim przejdziemy do instrukcji zakładania ogródka warzywnego, zastanów się, na czym Ci zależy. Czy ma to być niewielki warzywnik, a może duży? Kluczowe tutaj jest przede wszystkim to, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na jego uprawę. Zawsze można zacząć od mniejszego, by z czasem powiększać go o kolejne metry kwadratowe.

Gdzie ma się znajdować warzywnik?

Same chęci jednak nie wystarczą, gdyż na ogródek warzywny potrzebujesz miejsca. Przy jego wyborze musisz się kierować kilkoma parametrami. Między innymi musi być odpowiednio nasłonecznione (przez co najmniej sześć godzin dziennie) i osłonięte od wiatru. Najlepiej też trzymać się z daleka od ruchliwej ulicy oraz dużych drzew i krzewów.

Nie zapominaj też o czysto praktycznej kwestii. Zaplanuj warzywnik na takim kawałku ziemi, do którego bez problemu sięgniesz wężem ogrodowym. Niezbędne jest też zaprojektowanie co najmniej 30-centymetrowych ścieżek pomiędzy zagonami. Taka szerokość zapobiegnie deptaniu grządek, a jednocześnie będzie wystarczająca, by swobodnie przejechać taczką. Ponadto warto umiejscowić ogródek w okolicy budynku gospodarczego czy innego schowka na narzędzia.

W jaki sposób przygotować glebę pod ogródek?

Skoro masz już miejsce, to możesz przejść do przygotowania gleby. To ważny krok, którego nie możesz pominąć. Najkorzystniejsza jest gleba próchnicza, żyzna i przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Odczyn ten trzeba zbadać i jeśli okaże się, że gleba jest kwaśna lub zasadowa, konieczne będzie unormowanie poziomu pH.

Następnie dokładnie oczyść ziemię z kamieni, gałęzi i pozostałości roślin oraz spulchnij ją (na przykład za pomocą szpadla albo glebogryzarki). Tak przygotowana lepiej przyjmie składniki odżywcze, więc po zgrabieniu – czas na nawożenie.

Jakie warzywa będziesz uprawiać?

Teraz pozostaje już tylko wybór warzyw i ziół, jakie będziesz uprawiać w ogródku. Jest on naprawdę ogromny, więc bez wątpienia znajdziesz idealne dla siebie gatunki. Przed wysiewem zapoznaj się z zaleceniami producenta co do najlepszego momentu i warunków sadzenia. Musisz też mieć świadomość, że warzywa na siebie wpływają i w związku z tym nie wszystkie można sadzić obok siebie. Przykładowo pomidory nie lubią się z ogórkami, a buraki z fasolą.

Na koniec pamiętaj o tym, jak ważne jest regularne pozbywanie się chwastów z warzywnika, a także podlewanie go i nawożenie. Dzięki temu po pewnym czasie będziesz się cieszyć własnymi warzywami – zdrowymi i pysznymi.

Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*